22 lutego odbył się wernisaż wystawy "RELATED" Eweliny Sośniak. Kuratorem wystawy był Cezary Ślaziński z Galerii Fibak, która była współorganizatorem wystawy. 

Lawina skojarzeń i masowo przelatujący przed oczyma strumień obrazów, wywołane bodźcem w charakterze innego obrazu, fragmentu, motywu, sytuacji. Niczym lista related na You Tube. Czy mechanizm wizualnego i mentalnego powiązania oraz spokrewnienia pewnych następujących po sobie obrazów w naszej pamięci i świadomości naprawdę istnieje?

Oglądane wideoklipy na You Tube każdorazowo uzupełniane są o listę pozycji related, czyli zbiór powiązanych utworów z tym wyświetlanym przez nas w danym momencie. Powiązanych pod względem estetyki, roku powstania, postaci, miejsc, tego samego twórcy, użytkownika lub ilości odsłon. W zbiorze tym nie ma konkretnej zasady ustanawiającej kolejność wyświetleń, chronologii, fabuły, a nawet czasem logiki, a jednak przechodzimy tą ścieżką od utworu do utworu w świadomy, logiczny, choć równocześnie niezwykle emocjonalny i jednak intuicyjny sposób. Łatwość sięgania i docierania do poszczególnych motywów w dzisiejszych czasach i łączenia ich ze sobą dzięki takim narzędziom jak Internet, wykształciły w nas zdolność do bardzo abstrakcyjnego i swobodnego przywoływania obrazów, podążając tuż za impulsem skojarzenia.

Lista related Sośniak przewija się płynnie w dół. Od jednego obrazu do następnego. Łączy je osobista selekcja artysty, dzielić może praktycznie wszystko. Płótna znajdujące się na wystawie są related widzianych przeze artystkę sytuacji, obrazów, usłyszanych dźwięków, doświadczeń. Stąd tak szerokie spektrum wybranych motywów i sposób ich przedstawienia. 

© 2017 Galeria Kuratorium   Sienna 43a 00-121 Warszawa